Pārlekt uz galveno saturu
Image
Gulbenes un Stāķu skolotāji kopā ar Turcijas skolotājiem pie Latvijas karoga

Gulbenē un Stāķos uzņem viesus no Turcijas

23.02.2023.
Izglītība un mācības

Gulbenes novada vidusskola un Stāķu pamatskola realizē Erasmus+ projektus personu mācību mobilitātes nolūkos, lai sniegtu iespējas daudzveidīgi realizēt skolās izvirzītos mērķus. 2023. gada 23.-27. janvārī abās skolās viesojās un vadīja nodarbības divi eksperti no Turcijas pilsētas Salihli- angļu valodas skolotāja Dilek ŞAHİN no 50. Yıl Ortaokulu Salihli skolas un sporta skolotājs, futbola treneris Murat ŞAHİN no SALIHLI OZGENCLERBIRLIGI SPORTS CLUB ASSOCIATION. Gulbenes novada vidusskolai un 50. Yıl Ortaokulu Salihli skolai šī nav pirmā kopīgā sadarbība, jo 2017. gadā abas skolas realizēja Erasmus+ projektu “Mūsu mantojums”, kas ir par pamatu sadraudzībai vairāku gadu garumā. Lai mobilitātes realizēšana būtu intensīvāka un daudzveidīgāka, tika uzaicināts arī sporta skolotājs Murat ŞAHİN. Savukārt, Stāķu pamatskolas, kas atrodas netālu no Gulbenes pilsētas, iesaistīšanās deva ekspertiem iespēju strādāt atšķirīgā vidē, jo tā ir skola laukos, kurā vidēji klasē mācās 15 skolēni.

 

Nedēļa aizsākās ar ekspertu tikšanos ar abu skolu direktorēm un vadības komandām, kā arī skolas vides iepazīšanu. Katru dienu abās skolās notika ekspertu vadītās nodarbības: Stāķu pamatskolā 3.-7. klašu skolēniem, bet Gulbenes novada vidusskolā –  dažāda vecuma posma skolēniem. Angļu valodas skolotāja Dilek ŞAHİN sarunājās ar skolēniem angļu valodā, iepazīstinot ar turku tradīcijām un kultūru, kopā ar skolēniem meklēja kopīgo un atšķirīgo abās valstīs. Visas stundas balstījās uz praktisku darbošanos, kur skolēni guva pirmās iemaņas Ebru mākslā, veidoja māla traukus, šuva filca “ļaunās acis”, gatavoja turku jogurtu, spēlēja turku spēles. Sporta stundās Murat ŞAHİN mācīja, kā stiprināt komandas spēku un atbildību, kā motivēt skolēnus nodarboties ar sportu ikvienā vecumposmā. Skolēni apguva turku ielu spēles, kas bija ļoti aizraujošas, bet sporta skolotājs pirmo reizi spēlēja florbolu. Viņam bija arī iespēja apmeklēt Gulbenes novada Bērnu un Jaunatnes sporta skolas U-13 futbola komandas treniņu, kur trenējas abu skolu skolēni. Viens no skolu mērķiem ir veicināt vecāku un skolotāju sadarbību, tādēļ otrdienas vakarā neformālā gaisotnē tikās interesenti, kurā Dilek ŞAHİN mācīja šūt “ļaunās acs” piekariņus.

 

Viesi no Turcijas ar aizrautību baudīja Latvijas ziemas skaistumu, iepazina kultūru un vēsturi, apguva tautisko deju un rotaļu soļus.

 

Ekspertu viesošanās Gulbenē un Stāķos bija jēgpilna, tendēta uz pozitīvām emocijām un praktisko iemaņu apgūšanu. Ļoti būtiska ir dažādu skolu partnerība (gan starp savas valsts, gan citu valstu skolām), lai ieraudzītu to, kas mums ir labs, iegūtu jaunu pieredzi un motivētu skolas kolektīvus virzīties uz jauniem sasniegumiem!

Skolēni pēc aktīvās nedēļas dalījās ar saviem iespaidiem par nodarbībām ar turku skolotājiem:

 • iemācījos, mums latviešiem, netipiskas rotaļas;
 • apguvu jaunu tehniku – Ebru mākslu. Patika tas, ka bija iespēja pašiem izveidot sev vēlamo zīmējumu;
 • skolotāja neko neuzspieda – ļāva pašiem veidot priekšmetus no māla;
 • spēlējot spēles, paplašināju savu angļu valodas vārdu krājumu;
 • ļoti patika darboties ar mālu, ceru, ka būs iespēja tikties vēlreiz;
 • man patika pirkstu spēle, ko iemācīja skolotāja;
 • labprāt izmantoju iespēju uzlabot savas angļu valodas zināšanas. Centos runāt ar skolotāju. Mēs sapratāmies;
 • patika Ebru māksla, jo varēja fantazēt, bet rezultāts sagādāja pārsteigumu;
 • ieklausījos visā, ko runāja skolotāja. Es pati tomēr kautrējos runāt;
 • skolotāja runājot veidoja vienkāršus teikumus, es sapratu visu, ko viņa saka. Radās pārliecība par to, ka angļu valodu saprotu samērā labi. Turpināšu mācīties;
 • man patīk, ka mēs klasē varam spēlēt spēli ar skolotāja uzdāvināto rotaļlietu;
 • skolotājs man iemācīja basketbola triku, kādu nezina pat mans treneris;
 • man patika spēlēt tādas spēles, kādas nav pie mums un piedalīties stafetēs;
 • skolotājs bija enerģisks, interesants un azartisks. Šī bija interesantākā nedēļa šajā mācību gadā sportā.

Stāķu pamatskolas sporta skolotāja Aina Rubene bija sajūsmā par ekspertu piedalīšanos mācību procesā: “Nedēļā, ko strādāju kopā ar Murat ŞAHİN, ieguvu daudz vairāk nekā apmeklējot kādus kursus Latvijā. Viņš ir tik profesionāls cilvēks, kurš varēja dot padomus sākot ar saimnieciskām lietām, rīcību traumu gadījumos un pats galvenais - kā viņš vadīja nodarbības, spēja ieinteresēt bērnus un līdzdarboties visās aktivitātēs. Pati galvenā atziņa, ko guvu – vingrinājumi, uzdevumi, spēles (rotaļas) jāpilda tik ilgi, kamēr bērni apgūst izvirzīto uzdevumu tik labi, ka to dara automātiski. Līdz šim baidījos piedalīties projektos nepietiekamo angļu valodas zināšanu dēļ, bet tagad pārliecinājos, ka abi, nezinot valodu augstā līmenī, ļoti labi spējām sazināties, sadarboties. Izmantojot aplikāciju telefonā, arī ar bērniem saziņa noritēja ļoti raiti. Priecē arī tas, ka Erasmus+ projekti bērniem ir stimuls labākai uzvedībai. Arī tagad nācās dzirdēt - es mēģināšu savaldīt savu uzvedību, tad atkal kaut kur varēšu aizbraukt. Esmu ļoti iedvesmota, ka arī turpmāk mēģināšu vairāk līdzdarboties, kaut gan 60+ gadi sportā, tas ir ļoti sarežģīti. Ieinteresēt gan var arī citādi. Arī, vērojot futbola treniņu, galvenā atziņa bija, ka pozitīva attieksme un rezultāts iet roku rokā ar trenera līdzdarbošanos un uzdevuma atkārtojumu skaitu. Ļoti patika arī skolotāju un vecāku nodarbība ar Dilek ŞAHİN. Tieši tādai jābūt sadarbībai – pozitīvai, cilvēcīgai un mierīgai. Paldies par doto iespēju! Lai spēks un izturība turpināt šo darbu!”

 

Savukārt Gulbenes novada vidusskolas vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju skolotāja Evita Zālīte sadarbību ar ekspertiem raksturo: “Satraukums, interese, vienkārša valoda, laba apmācība, sadarbība ar kaimiņskolu, patīkama vakarēšana, šķiršanās un tikšanās gaidas jaunos projektos”.

 

Pateicoties kvalitatīvajai sadarbībai, Gulbenes novada vidusskolas un Stāķu pamatskolas skolēni martā dosies uz Salihli grupu mobilitātē, lai turpinātu apgūt aizsāktās prasmes, attīstītu savus talantus, ieraudzītu savām acīm par to, ko stāstīja skolotāji no Turcijas. Gulbenes novada vidusskolas sporta skolotājiem būs iespēja ēnot sporta skolotāju darbu Turcijā. Tuvā nākotnē divi skolotāji no Gulbenes un Stāķiem ir uzaicināti vadīt nodarbības Manisas izglītības departamenta skolotājiem.

 

Video atskats no Turcijas skolotāju viesošanās Gulbenē un Stāķos.

 

 

 • Gulbenes novada vidusskolas projektu asistente Dita Grigore
 • Stāķu pamatskolas projektu asistente Ilze Putne

 

Gulbenes novada vidusskolas Erasmus+ projektu "Pieredze caur pieredzēšanos"  Nr.2022-1-LV01-KA121-SCH-000060162 un Stāķu pamatskolas Erasmus+ projektu “Personu mobilitātes mācību nolūkos” Nr. 2022-1-LV01-KA121-SCH-000057160 līdzfinansē Eiropas Savienība.