Iniciatīvas “DiscoverEU” ceļojuma karti izmantojušajiem jauniešiem oktobris ir laiks, kad atkal satikties, apmainīties ar ceļošanas pieredzes stāstiem, reflektēt par ceļojuma laikā iegūto pieredzi, mācīšanos un veicināto ilgtermiņa saikni ar Eiropu. Mācību pasākumā “DiscoverEU post-travel (alumni)” jaunieši apgūst jaunas prasmes un izzina, kā kļūt par aktīviem Eiropas pilsoņiem. Viņi arī iepazīst citas iespējas, ko piedāvā Eiropas Savienības (ES) programmas “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss”, lai turpinātu savu izaugsmes un iesaistes ceļu.
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) aicināja jauniešus, kuri izmantojuši iniciatīvas “DiscoverEU” ceļojuma karti, piedalīties ceļotāju atkal satikšanās mācību pasākumā “DiscoverEU post-travel (alumni)”. Tas šoruden notika no 17. līdz 19. oktobrim Jūrmalā, viesnīcā “Pegasa pils”. Pasākumā pulcējās 26 jaunieši no dažādām Latvijas vietām, lai dalītos pieredzē, iedvesmotu citus un uzzinātu vairāk par jaunām iespējām.
Jaunas zināšanas, draudzības un iedvesma
Pasākuma laikā dalībnieki piedalījās informatīvi izglītojošās sesijās par programmu “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss” projektu veidiem jauniešiem. Viņi reflektēja un analizēja savus ceļojuma ieguvumus, sasaistot tos ar iniciatīvas “DiscoverEU” mērķiem. Tāpat dalībnieki apguva, kā veidot motivējoši izglītojošu stāstu, integrējot tajā neformālās izglītības metodes un saņēma atbalstu, lai sagatavotu savas aktivitātes jauniešu informēšanai izglītības iestādēs un jauniešu centros.
Mācību laikā bija iespējams iepazīties ar:
- “DiscoverEU” iekļaušanas projektu veidu – savā pieredzē, īstenojot šādu projektu, dalījās “Latvijas Audžuģimeņu biedrība” pārstāve Anete Bužoka;
- Jauniešu apmaiņas projektu veidu – savā pieredzē, piedaloties šādā projektā, dalījās “EuroPeers” vēstnešu tīkla jauniete Evelīna Spirodonova;
- Jaunatnes līdzdalības projekta veidu – savā pieredzē, rakstot šādu projektu, dalījās “EuroPeers” vēstnešu tīkla jauniete Katrīna Brika-Dravniece;
- Brīvprātīgā darba projektiem – savā pieredzē, piedaloties šādā projektā, dalījās Jūrmalas Jaunatnes iniciatīvu centra jaunatnes lietu speciāliste Linda Pūdāne.
Katram dalībniekiem bija jāprezentē savs ceļojums no kāda notikuma, atgadījuma vai situācijas risinājuma puses, lai tas būtu piemērots kādai no piecām nominācijām:
- “Nekas mani/mūs neapturēs”– par problēmu risināšanas prasmēm vai neparedzēto situāciju veiksmīgu pārvarēšanu.
- “Tūrisma gids nākotnei” – par to, kurš izcēlās ar detalizētiem plāniem un neizsmeļamu zinātkāri par apskates objektiem un spēj ieteikt, kur un kā atpūsties.
- “Bagāžas Tetra čempions” – par to, kurš visprasmīgāk sakārtoja savu koferi vai somu, kā visu (ne)paņēma līdzi.
- “Izdzīvotājs” – par pielāgošanos neplānotām situācijām un dažādu vietējo kultūru notikumiem.
- “Google Mapsvaronis” – par labākajām orientēšanās prasmēm vai par to, ka (ne)apmaldījās.
Tādējādi kopīgie vakari noslēdzās ar interesantiem, piedzīvojumu pilniem un aizraujošiem stāstiem.
Meistarklases un iedvesmas stāsts
Lai radītu paliekošas atmiņas, jaunieši piedalījās “HOLIS.ART” meistarklasē, kur paši izveidoja iniciatīvas atmiņu T-kreklu ar grafiti dizainu. Tāpat bija iespēja atcerēties Itālijas garšas, piedaloties “Zaļais Maksis” picu cepšanas meistarklasē, pašiem izcepjot izvēlētas garšas picu. Protams, kā tad bez svētku pārsteiguma – svinību virtuļiem un dāvanām, kas atgādinās par viņu pieredzi “DiscoverEU” ceļojumā!
Mācību noslēgumā dalībniekus apciemoja SIA “Rover” pārstāve Agnese Jurģele, kura ar aizrautību dalījās savā ceļošanas pieredzē un dzīvesstāstā. Viņas stāstītais iedvesmoja jauniešus turpināt doties pasaulē arī pēc “DiscoverEU” piedzīvojuma – gan dodoties pārgājienos ar mugursomu, gan apzinoties ilgtspējas nozīmi un to, ka ceļā pietiek ar pašu nepieciešamāko. Viņa sniedza arī praktiskus padomus par to, kā ceļot izdevīgāk, kā iepazīt valstis padziļinātāk un autentiskāk, kā arī kā pārvērst ceļošanu no vaļasprieka par profesionālu darbību – veidojot ceļojumu blogu, vadot grupas un radot saturu, kas iedvesmo citus.
Dalībnieki augstu novērtēja iespēju būt šajā pasākumā, norādot:
- “Ļoti interesanta programma, daudz vērtīga informācija.”
- “Viss patika – gan aktivitātes, gan darbnīcas, gan uzdevumi.”
- “Ļoti noderīgs pasākums, kas apvieno saliedēšanos un izklaidi ar mācībām.”
Pēc mācību pasākuma četri jaunieši izrādīja interesi pievienoties “DiscoverEU” un/vai “EuroPeers” vēstnešu tīklam, lai turpinātu dalīties pieredzē un veicinātu citu jauniešu iesaisti.
Kopiena, kas turpina augt
Šīs mācību pasākums apliecināja to, ka “DiscoverEU” piedzīvojumi nebeidzas līdz ar vilciena biļetes derīguma termiņu – tie turpinās jaunās draudzībās, idejās un kopienas iniciatīvās. Dalībnieku pieredze un enerģija palīdz veidot spēcīgāku, aktīvāku un iedvesmojošāku jauniešu ceļotāju tīklu Latvijā.
Kas ir DiscoverEU?
Eiropas Komisijas iniciatīva “DiscoverEU” piedāvā iespēju 18 gadus veciem ES jauniešiem saņemt bezmaksas vilciena biļetes ceļošanai pa Eiropu. Šī iniciatīva, kas iedvesmo ceļot un iepazīt citas Eiropas kultūras un cilvēkus, sniedz jauniešiem jaunu izpratni par Eiropu, veicina starpkultūru apmaiņu un mudina uz aktīvu līdzdalību sabiedrībā.
Nākamā pieteikšanās iniciatīvas “DiscoverEU” rudens posmam sāksies jau 2025. gada 30.oktobrī un pieteikšanās būs atvērta līdz 11.novembrim! Pieteikties mobilajai ceļošanas kartei varēs visi jaunieši, kuri ir dzimuši 2007.gadā, aizpildot pieteikuma anketu Eiropas Jaunatnes portālā.
Plašāka informācija par iniciatīvu “DiscoverEU” atrodama JSPA tīmekļvietnē, kā arī Eiropas Jaunatnes portālā.
Radās jautājumi?
Jautājumu gadījumā aicinām sazināties JSPA Starptautiskās sadarbības un atbalsta nodaļas projektu koordinatori Lindu Josti-Sidorovu (tālr.: +371 67356255, e-pasts: linda.joste-sidorova@jaunatne.gov.lv).