Pārlekt uz galveno saturu
“EuroPeers” vēstnešu tīkla jaunieši apgūst neformālās izglītības metodes starptautiskās mācībās

“EuroPeers” vēstnešu tīkla jaunieši apgūst neformālās izglītības metodes starptautiskās mācībās

27.10.2025. 11:00
Jaunatne
Darbs ar jaunatni

Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) un Eiropas Savienības (ES) programmu “Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss” vēstnešu tīkla “EuroPeers” jaunieši Ainis Kuzņecovs un Simona Pastare no 2025. gada 14. līdz 19. oktobrim piedalījās starptautiskās mācībās “The Power of Non-Formal Education’’ Vīnē, Austrijā.

 

Starptautiskās mācības “The Power of Non-Formal Education’’ norisinājās jau 62. reizi, un tajās kopš 2009. gada ir piedalījušies 878 dalībnieki no dažādām Eiropas valstīm. Šoreiz tā bija iespēja darba ar jaunatni veicējiem no 10 dažādām Eiropas valstīm papildināt savas kompetences neformālās izglītības metožu izmantošanā ikdienā, veicot darbu ar jaunatni!

 

Kas ir neformālā izglītība?

Mācībās notika vairākas diskusijas par neformālo izglītību un tās atšķirību no formālās un informālās jeb ikdienējās izglītības. Dalībnieki pētīja visus trīs izglītības veidus un to, kā tie pilda savu funkciju. Mācībās bija arī iespēja dalīties savā pieredzē veicot darbu ar jaunatni un izmantojot neformālās izglītības metodes. Dalībnieku vidū bija gan iesācēji, gan eksperti, tāpēc diskusijās varēja redzēt dažādus viedokļus par neformālo izglītību. Viena no aktivitātēm bija tieši par radošu mācīšanos, kuras laikā dalībnieki to praktiski izmēģināja ar žonglēšanu, origami un balonu mākslu.

Kāda tad ir neformālās izglītības definīcija? A. Kuzņecovs pēc mācībām skaidro, ka tā varētu būt šāda: “Neformālā izglītība ir izglītības veids, kas var būt veiksmīgs tikai tad, kad visi dalībnieki piedalās brīvprātīgi. Izglītošanās laikā dalībnieki ne tikai sēž un klausās prezentāciju, bet arī iesaistās praktiskās aktivitātēs, kuru laikā viņi izjūt mācību tēmu. Šīs mācības var būt gan jautras, gan tādas, kas izraisa dalībniekiem negatīvas emocijas. Ir divas lietas, bez kurām neformālā izglītība nav efektīva – refleksija un pārdomas. Ja dalībnieks neizprot, ko tieši viņš ir iemācījies, tad neformālās izglītības mācības viņiem bija tikai kā spēle”

Jauni neformālās izglītības paņēmieni

Mācību laikā “EuroPeers” vēstnešu tīkla jauniešiem bija iespēja apgūt jaunus neformālās izglītības paņēmienus un metodes. Viņiem par tām nestāstīja prezentācijā – viņi paši visas šīs metodes izjuta praktiski aktivitāšu laikā. Dalībnieki piedalījās arī “Viens solis uz priekšu” aktivitātē, kura tika rīkota mazliet citādāk, nekā parasti. Katram dalībniekam nebija savs individuālais tēls, kurā viņiem bija jāiejūtas, bet uz pieciem cilvēkiem bija viens tēls. Šī nestandarta pieeja palielināja fokusu uz dalībnieku aizspriedumiem un viedokļiem, kā rezultātā diskusijas daļa bija vērtīgāka nekā parasti.

 

Jaunieguvums jauniešiem bija aktivitāte “Plāns B” kura ilga aptuveni trīs stundas. Visi dalībnieki tika iedalīti trīs dažādās grupās, kur katra kopīgi veidoja vienu valsti. Aktivitātes laikā dalībniekiem bija jāizmitina savas grupas cilvēki, jāpērk īpašumi un citas lietas no tirgus. Šī aktivitāte bija pilna ar intrigām, haosu, šaubām, dažādām emocijām un iekšējām pārdomām. Dalībnieki atzīst, ka tā bija viena no labākajām civilizācijas simulācijas aktivitātēm, ko viņi ir pieredzējuši.

 

Nozīmīgākā aktivitāte mācībās bija “Spēks cilvēkiem”. Dalībnieki par to neko daudz diemžēl nevar stāstīt, jo aktivitāte bija galvenā mācību 'esence'. Vienīgais, ko “EuroPeers” tīkla jaunieši-vēstneši noteikti var pateikt, ir tas, ka šī aktivitāte atstāja uz viņiem lielu iespaidu. Viņi jaunās atziņas un paņēmienus no aktivitātes paturēs prātā un sirdī uz visu dzīvi.

 

Šīs mācības palīdzēja diviem “EuroPeers” tīkla jauniešiem-vēstnešiem labāk izprast neformālo izglītību, tās principus, ētiku un spēku. A. Kuzņecovs uzskata, ka šīs bija viņa līdz šim visvērtīgākās starptautiskās mācības, kuras apmeklētas ar SALTO-YOUTH un JSPA atbalstu, lai sekmētu jaunatnes darbinieku un organizāciju veiksmīgu dalību programmas “Erasmus+” projektos.

 

Pieredzes stāsta autors: Ainis Kuzņecovs, “EuroPeers” jauniešu-vēstnešu tīkla dalībnieks

 

Par SALTO Resursu centru

JSPA atbalsta dažādu starptautisku mācību apmeklēšanu un veic dalībnieku nosūtīšanu uz dažādu jomu mācībām.

 

SALTO Resursu centra tīmekļvietnē tiek piedāvātas dažādas starptautiskas mācību un tīklošanās aktivitātes jauniešiem, jauniešiem līderiem un darba ar jaunatni veicējiem, kā arī jomas treneriem, mentoriem un pētniekiem, lai veicinātu un sekmētu darbu ar jaunatni. Resursu centrs izstrādā arī dažādus rīkus un stratēģijas jaunatnes politikas atbalstam valsts un starptautiskā līmenī. Jaunatnes jomā SALTO centru darbs ir vērsts uz ES jaunatnes programmu (“Erasmus+” un “Eiropas Solidaritātes korpuss”) kvalitātes un ietekmes uzlabošanu un atbalstu darbam ar jauniešiem Eiropā, kā arī jauniešu attīstību.

 

Plašāka informācija atrodama JSPA tīmekļvietnes sadaļā “SALTO Resursu centrs”.