Eiropas Komisijas (EK) iniciatīvas “DiscoverEU” starptautiskais pasākums “Baltic meet-up” tiek īstenots un realizēts, sadarbojoties visām trim Baltijas valstīm – Lietuvai, Latvijai un Igaunijai. Tā ir iespēja atlasītajai jauniešu grupai nedēļas laikā piedalīties informatīvi izglītojošā pasākuma programmā un doties ceļojumā, lai iepazītu šo valstu kulturvēsturisko mantojumu. Tā laikā tiek aktualizēti vides ilgtspējas jautājumi, apzināti iekļaušanas aspekti un sniegta iespēja iepazīties ar citām Eiropas Savienības (ES) programmu piedāvātajām iespējām jauniešiem.
Iniciatīvas “DiscoverEU” starptautiskie satikšanās pasākumi “Meet-up”
Jebkurš jaunietis, kurš ir ieguvis EK iniciatīvas “DiscoverEU” mobilo ceļošanas karti, ir aicināts pievienoties īpašiem starptautiskiem satikšanās pasākumiem “Meet-up”. Šos 2–3 dienu ilgos pasākumus organizē Eiropas valstu nacionālās aģentūras. Lai pieteiktos tiem, jaunietim jāreģistrējas #DiscoverEU sadaļā Eiropas Jaunatnes portālā un jāaizpilda pieteikuma anketa. Starptautiskajos satikšanās pasākumos “Meet-up” var piedalīties tikai apstiprinātie dalībnieki. Lai to darītu, iniciatīvas “DiscoverEU” mobilajai ceļošanas kartei nav jābūt aktīvai. Turklāt ir iespējams piedalīties vairākos “Meet-up” pasākumos. Uz starptautisko pasākumu “Baltic meet-up”, kas sākās 2025.gada 13.jūlijā Viļņā, Lietuvā un noslēdzās 19.jūlijā Tallinā, Igaunijā, tika saņemti 263 pieteikumi. Pēc rūpīgi izstrādātiem kritērijiem tika atlasīti laimīgie 30 dalībnieki no 18 Eiropas valstīm – Austrija, Beļģija, Bulgārija, Igaunija, Somija, Francija, Vācija, Grieķija, Īrija, Itālija, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Portugāle, Rumānija, Spānija, Zviedrija, Latvija.
Iekļaušana un atbalsts dalībniekiem
ES piedāvā arī iespēju organizācijām rakstīt “DiscoverEU” iekļaušanas projektus, kuru mērķis ir dot iespēju 18 gadus veciem jauniešiem ar ierobežotām iespējām ar sev zināmas organizācijas atbalstu doties ceļojumā ar vilcienu pa Eiropu. Šajā starptautiskajā satikšanās pasākumā “Meet-up” pievienojās arī dalībnieks, kurš saskarās ar ierobežotām iespējām – smagu garīga rakstura invaliditāti. Lai pilnvērtīgi un iespēju robežās jaunietim būtu iespējams piedalīties visā pasākuma programmā, ceļojuma laikā viņam bija nepieciešama atbalsta personas – asistenta klātbūtne. Ņemot vērā, ka ikdienā ne visi ir saskārušies ar dažādiem ierobežoto iespēju riskiem un situācijām, pasākuma īstenošanā tika pieaicināta eksperte Linda Ulāne. Viņa sadarbojās ar pārējiem pasākuma dalībniekiem, lai aktualizētu sabiedrības līdzdalības jautājumus un palīdzētu veidot iekļaujošu vidi. Ekspertes darbs bija vērsts uz sociālās atstumtības risku mazināšanu un emocionāli drošas mijiedarbības veicināšanu visai grupai.
Pirmā diena – 15. jūlijs – “Baltic meet-up” dalībnieki ierodas Latvijā
Grupa Latvijā ieradās ar kavēšanos, jo autobusam, ar kuru dalībnieki brauca no Lietuvas uz Latviju, pārsprāga riepa un tas iekļuva ceļu satiksmes negadījumā. Par laimi, neviens necieta – piedzīvots vien izbīlis un satraukums. Diena tika pavadīta radošajā kvartālā “Lastādijā”. Sadarbībā ar biedrību “Piedzīvojumu gars” tika piedāvātas dažādas saliedēšanās un līdzdalības aktivitātes, tostarp spēles, brauciens ar kajakiem pa Daugavu un Rīgas kanālu, picu meistardarbnīca un slēpņošana – orientēšanās uzdevums par Rīgas pilsētas vecpilsētu. Vakars noslēdzās atpūtas kompleksā “Lido”, kur dalībnieki izbaudīja Latvijas nacionālās virtuves ēdienus, kultūru un mūziku.
Otrā diena — 16. jūlijs – radošās darbnīcas un zaļais dzīvesveids
No rīta pasākuma dalībnieki devās uz radošo telpu “Sābrs work room” Meža ielā 4, Rīgā. Tur jauniešiem bija iespēja pašiem veidot pārstrādāta papīra un auduma loksnes un plāksnes, kā arī izdomāt savus fantāzijas varoņus un radīt komiksu izlases par DiscoverEU piedzīvojumiem. Radošajās darbnīcās jauniešiem vadīja eksperti Rasa Lazdiņa, Rebeka Lokošus un Jurijs Tatarins. Dienas turpinājumā “Baltic meet-up” jauniešu grupa devās uz Līgatni. Tur viņi aktualizēja vides ilgtspējas jautājumus, mācījās par pārstrādi un atkārtotu resursu izmantošanu, kā arī viesojās “Līgatnes papīrfabrikā” vēsturiskā ekskursijā. Pēc tam notika pastaiga pa Līgatni un tās pazemes bunkuriem. Vakarpusē, sadarbībā ar dabas fotogrāfu Jāni Zilveru, jaunieši devās nakts pārgājienā pa Vikmestes dabas taku uz Gūtmaņa alu, gar Krimuldas pilsdrupām un Krimuldas muižu. Maršrutā viņi veica sagatavotos uzdevumus, lai uzturētu sacensības garu. Pēc pusnakts aktivitātes noslēdzās ar kopā būšanu pie ugunskura un desiņu cepšanu.
Trešā diena – 17. jūlijs – došanās uz nākamo pasākuma valsti - Igauniju
Agri no rīta tika organizēta izbraukšana uz jauniešu centru “VANT” Viljandos, Igaunijā, kur par pasākuma programmu atbildību uzņemas Igaunijas nacionālā valsts aģentūra. Pēc dažādām satikšanās un iepazīšanās spēlēm ar Igaunijas kolēģiem, pasākuma programmā tika aktualizēts digitālais jautājums. Jauniešu grupas devās izzinošā Action Bound spēlē pa Viljandu pilsētu. Atvadīšanās no grupas bija sirsnīga un labiem novēlējumiem pilna.
Pēc pasākuma JSPA Jaunatnes politikas un atbalbalsta departamenta Starptautiskās sadarbības un atbalsta nodaļas projektu koordinatore Linda Joste-Sidorova, izvērtējot 2025.gada starptautiskao satikšanās pasākumu “Baltic meet-up” atzīst: “Iekļaušana, neplānotu izaicinājumu risināšana un sadarbība — šis bija “Baltic meet-up” stāsts, kas pierādīja ne tikai Baltijas valstu spēju strādāt vienoti pasākuma programmas īstenošanā, bet arī atklāja daudzpusīgu pieredzi un starptautisko sadarbību. Šie jaunieši ir drosmīgi un zinātkāri ceļotāji, kas ar atvērtu sirdi pieņem jaunus cilvēkus un idejas. Viņu enerģija, radošums un spēja sadarboties pārvērta “Baltic meet-up” par siltu, draudzīgu un iedvesmojošu piedzīvojumu!”
Par DiscoverEU
EK iniciatīva “DiscoverEU” ir daļa no ES programmas “Erasmus+”. Tā ik gadu sniedz 18 gadus veciem eiropiešiem iespēju bez maksas saņemt ceļošanas karti, lai apceļotu Eiropu ar vilcienu. Iniciatīvas mērķis ir stiprināt jauniešu piederības sajūtu Eiropas Savienībai, ļaut iepazīt Eiropas daudzveidību, kultūras mantojumu un vēsturi. Tā arī veicina jaunu draudzību veidošanos, iespēju satikt interesantus cilvēkus, gūt jaunus iespaidus un atklāt ko jaunu par sevi.
Iniciatīvai “DiscoverEU” ir iespējams pieteikties Eiropas Jaunatnes portālā divas reizes gadā – pavasarī un rudenī, noteiktā konkursa perioda laikā. Nākamā pieteikšās kārta norisināsies 2025.gada oktobrī un tajā varēs pieteikties jaunieši, kuri ir dzimuši 2007.gadā.
Plašāka informācija par iniciatīvu “DiscoverEU” atrodama JSPA tīmekļvietnē, kur lasāmi arī Latvijas jauniešu iniciatīvas “DiscoverEU” pieredzes stāsti.
Radās jautājumi?
Neskaidrību vai jautājumu gadījumā aicinām sazināties ar JSPA Starptautiskās sadarbības un atbalsta nodaļas projektu koordinatori Lindu Josti-Sidorovu (tālr.: +371 67356255, +371 26828614 e-pasts: linda.joste-sidorova@jaunatne.gov.lv).