Pārlekt uz galveno saturu

Eiropas Inovatīvas mācīšanas balva (EITA)

Eiropas Inovatīvas mācīšanas balva (EITA) un Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē (ELL) ir Eiropas Komisijas iniciatīvas, kas veicina Eiropas Izglītības telpas stratēģisko prioritāti – uzlabot kompetences un motivāciju izglītības profesijā. Erasmus+ programmas projekti sniedz nozīmīgu ieguldījumu Eiropas Izglītības telpas attīstībā, kā arī veicina izglītības iestāžu sadarbību un tīklu veidošanu visā Eiropā.  Ar 2025. gadu ELL ir integrēta EITA ietvaros.

 

Turpmāk Eiropas izglītības telpas veidošana tiks īstenota kā daļa no iniciatīvas "Prasmju Savienība" (Union of Skills), kur īpaša uzmanība tiks pievērsta skolotāju darba apstākļu uzlabošanai, apmācībai un karjeras attīstībai. EITA un ELL ir būtiski instrumenti šo politikas mērķu atbalstam, vienlaikus veicinot skolotāju sasniegumu plašāku atpazīstamību un demonstrēšanu.

 

Tā kā EITA un ELL ir kopīga mērķauditorija un līdzīgi plaši mērķi, koncentrējoties uz skolotāju un pasniedzēju iesaisti Erasmus+ projektos, abu iniciatīvu tuvināšana – iekļaujot ELL kā vienu no EITA kategorijām – uzlabos saskaņotību un veicinās lielāku balvu redzamību.

 

EITA mērķi:

  • identificēt un popularizēt mācīšanas un mācīšanās labo praksi;
  • padarīt redzamākus izglītības iestāžu, skolotāju un pasniedzēju sasniegumus;
  • veicināt izglītības personāla savstarpēju mācīšanos;
  • iezīmēt un izcelt Erasmus+ un starptautiskās sadarbības nozīmi un vērtību.

Lai pretendētu uz EITA, projektam jāatbilst šādiem nosacījumiem:

  • tas ir Erasmus+ netiešās administrēšanas projekts skolu, profesionālās vai pieaugušo izglītības sektorā;
  • projekts ir noslēdzies un tā gala ziņojums izvērtēts;
  • projekts atbilst ikgadējai Eiropas Komisijas izsludinātajai tēmai.

Konkursa laureāti tiek noteikti šādās piecās kategorijās:

  • agrīnā pirmsskolas izglītība un aprūpe,
  • skolas izglītība (pamatskola un vispārējā vidējā izglītība),
  • profesionālā izglītība,
  • pieaugušo izglītība,
  • Eiropas Atzinības zīme valodu apguvē.

2025. gada tēma ir Pilsoniskā izglītībalīdzdalība demokrātiskajā dzīvē, kopīgas vērtības un pilsoniskā līdzdalība” (Citizenship education - participation in democratic life, common values and civic engagement).

 

Tēma akcentē iespējas cilvēkiem kļūt par aktīviem pilsoņiem, veicina sociālo iekļaušanu un sekmē iekļaujošākas un demokrātiskākas Eiropas veidošanu. Tā ietver arī izpratni par Eiropas Savienību un tās kopējām vērtībām, tostarp demokrātijas principu, cilvēka cieņu, vienotību un daudzveidību, starpkultūru dialogu, kā arī Eiropas sociālo, kultūras un vēsturisko mantojumu.

 

Šī tēma ir īpaši nozīmīga, lai veicinātu iedzīvotāju līdzdalību demokrātiskajos procesos, paplašinātu zināšanas un sekmētu aktīvu iesaisti kopienu un Eiropas Savienības politiskajā un sociālajā dzīvē, izmantojot gan formālās, gan neformālās mācīšanās pasākumus. Aktīvs pilsoniskums un ētika mūžizglītībā palīdz attīstīt sociālās un starpkultūru kompetences, kritisko domāšanu un medijpratību.

2025. gadā uz EITA varēs pretendēt:

  • Erasmus+ programmas 2014–2020 perioda Mācību mobilitātes (KA1) vai Stratēģiskās partnerības (KA2) projekti, kuru īstenošana sākta 2020. gadā, kuri ir noslēgušies un kuru noslēguma atskaites ir izvērtētas;
  • Erasmus+ programmas 2021–2027 perioda Mācību mobilitātes (KA1) un Partnerības sadarbībai (KA2) projekti, kuru īstenošana sākta laikā no 2021. līdz 2024. gadam, kuri ir noslēgušies un kuru noslēguma atskaites ir izvērtētas;
  • ELL kategorijā varēs pretendēt tie dalībnieki (KA1 un KA2 projektu īstenotāji), kuri gala ziņojumā atzīmējuši atbilstību ELL kritērijiem un snieguši attiecīgu skaidrojumu.

Projekti, kas EITA vai ELL balvas saņēmuši iepriekšējos gados, atkārtoti balvai netiks virzīti.

 

Atbilstošo projektu atlasi veiks Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA), balstoties uz projektu pieteikumos norādītajām prioritātēm, tematiskajām jomām un noslēguma atskaitēs ietverto saturisko informāciju. Tiks atlasīti projekti, kas risinājuši pilsoniskās izglītības jautājumus. Papildus tiks veikta atlasīto projektu anketēšana, lai iegūtu informāciju par projekta ilgtermiņa ieguvumiem, ietekmi un ilgtspēju.

 

Laureātus noteiks VIAA, izvērtējot anketās sniegto informāciju. Vērtēšanas procesā tiks ņemta vērā projekta tematiskā prioritāte un četri raksturojoši kritēriji:

  • izmantotās metodes,
  • inovatīva mācību vide,
  • skolotāju loma,
  • sasniegtie rezultāti un to ietekme.

Katrā kategorijā laureāta statusu iegūs ne vairāk kā viens projekts (Mācību mobilitātes vai Partnerības sadarbībai projekts).

 

 

 

Tēma "Izglītība un inovācijas" (Education and Innovation)

 

Latvijas organizāciju īstenotie Erasmus+ projekti:

Tēma  “Kopīga mācīšanās, radošuma un ilgtspējas veicināšana”  (Learning together, promoting creativity and sustainability)

 

Latvijas organizāciju īstenotie Erasmus+ projekti:

Tēma “Attālinātas/jaukta veida mācības” (Distance/blended/hybrid learning)

 

Latvijas organizāciju īstenotie Erasmus+ projekti:

 

 

  • Eiropas Inovatīvas mācīšanas balvas (EIMB) svinīgā atklāšana un 2021. gada laureātu sumināšana

EIMB tika atklāta 2021. gada 16. septembrī ar svinīgu Eiropas mēroga pasākumu, kurā Inovāciju, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes lietu komisāre Marija Gabriela (Mariya Gabriel) paziņoja 2021. gada laureātus – Erasmus+ programmas periodā 2014-2020 īstenotos labākos projektus tēmā attālinātas/jaukta veida mācības (distance/blended/hybrid learning).

Atklāšanas pasākuma videoieraksts.

 

  • 2021. gada 13. oktobrī notika  EIMB Latvijas laureātu apbalvošanas ceremonija.  Tiešsaistes pasākumā bija iespēja detalizētāk iepazīties ar atzinību guvušajiem Erasmus+ projektiem un tajos īstenoto inovatīvo mācīšanas praksi:
    • "Paņem dabu aiz rokas" (Babītes novada pašvaldības Salas sākumskola);
    • “Kompetenču pieejas veicināšana mācību procesā” (Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskola);
    • “Mācību programmas izstrāde jaukta veida mācībām” (Valsts izglītības satura centrs).

Apbalvošanas ceremonija notika paneļdiskusijas formā, kurā par aktualitātēm vispārējās izglītības jomā attālināto/ jaukta tipa mācību kontekstā Latvijā diskutēja EIMB laureāti, VIAA Erasmus+ departamenta direktore Zane Gailīte, Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktora vietniece vispārējās izglītības jomā Ilze Seipule un Valsts izglītības satura centra (VISC) īstenotā projekta “Kompetenču pieeja mācību saturā” (Skola2030) vecākais eksperts Ilmārs Rikmanis.

Pasākuma videoieraksts             

 

  • 2021. gada 20. oktobrī notika EIMB 2021. gada laureātu sumināšana Eiropas mēroga tiešsaistes pasākumā. Pasākumu vadīja Inovāciju, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes lietu komisāre Marija Gabriela (Mariya Gabriel), kurā tika paziņoti visu Erasmus+ dalībvalstu labāko projektu īstenotāji (kopā 104) un demonstrēti apbalvoto projektu video.

Pasākumu videoieraksts.